× Zbiórka zakończona. Ten cel już został osiągnięty, ale możesz wesprzeć inne dziecko!
Zuzia
Zuzia

Meble

Zuzanna Piotrowska • 5 lat
Biskupice • Kujawsko-Pomorskie
Choroba: Hipoplazja ciała modzelowatego, obustronny zanik nerwów wzrokowych, padaczka

Kiedy Zuzia miała zaledwie miesiąc, jej rodzice byli pewni, że nie rozwija się prawidłowo. Po konsultacjach lekarskich pojawiły się podejrzenia uszkodzenia mózgu. Ostatecznie u dziewczynki zdiagnozowano liczne, rzadkie zmiany genetyczne o niepewnym znaczeniu klinicznym, a także hipoplazję ciała modzelowatego odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów pomiędzy półkulami mózgu. Z czasem diagnozowano kolejne jednostki chorobowe.

Początkowo Zuzia nie miała odruchów bezwarunkowych, jej źrenice nie reagowały na światło. Tak naprawdę dziewczynka nie reagowała na nic i nie lubiła dotyku, a przez nadwrażliwość na niego wymiotowała kilkanaście razy dziennie. Potem pojawiły się napady padaczkowe, z bardzo silnym przebiegiem i zaburzeniami oddechu. Nasza Podopieczna ma również duże trudności w przyjmowaniu pokarmów, a także obustronny zanik nerwów wzrokowych, jednak dzięki ćwiczeniom jej wzrok sukcesywnie się poprawia.

Pomimo niesprzyjających rokowań podjęte zostały wszystkie niezbędne działania, żeby dziewczynka miała szansę na jak najlepszy rozwój. Zuzia zaczęła terapię neurologopedyczną, pracę nad nadwrażliwością na dotyk, a mama dziewczynki stymulowała jej wzrok i słuch. Z czasem Zuzia wymiotowała coraz mniej, a lepiej odżywiony organizm przyniósł poprawę w rozwoju. Dziewczynka zaczęła reagować na dźwięki i światła, wyciąga rączki do twarzy, zabawek i nauczyła się je chwytać.

Nasza Podopieczna jest bardzo ruchliwym dzieckiem, cały czas się turla, próbuje siadać w podporze, ale niestety wciąż jest zbyt wiotka. Największym ciosem jest jednak brak mowy, przez co nie można z nią nawiązać kontaktu. Mimo to Zuzia poczyniła ogromne postępy. Każda nowa zabawka czy bodziec są dla niej wielką radością i wywołują u dziewczynki ciekawość.

Najlepszym prezentem dla dziewczynki byłoby wyposażenie domowej sali doświadczania świata. Pierwszym krokiem jest zakup mebli – regału i szafy. Taka sala wyposażona w odpowiedni sprzęt oraz zabawki sprawiłaby Zuzi wiele radości oraz pozytywnie wpłynęłaby na jej dalszy rozwój.

1 600 zł 100% 1 600 zł
Cel osiągnięty!
Anonim
170 zł
Dariusz Rozwadowski
100 zł
Lucyna
10 zł
Anna Rapacka
50 zł
Beata Chojnacka
50 zł
Justyna i Kamil
100 zł
Anonimowy Darczyńca
100 zł
Wiesław i Wiesława Wilczek
100 zł
Monika Daniel
50 zł
Wojciech
50 zł
A
30 zł
Anonimowy Darczyńca
100 zł
Anonimowy Darczyńca
50 zł
Anonimowy Darczyńca
100 zł
Darek
100 zł
Anonimowy Darczyńca
20 zł
Anonimowy Darczyńca
400 zł
Anonimowy Darczyńca
20 zł

Wesprzyj udostępniając zbiórkę